PEELING CHEMICZNY z użyciem kwasów, inaczej eksfoliacja kwasami, polega na chemicznym złuszczeniu naskórka za pomocą hydroksykwasów (AHA, BHA lub PHA). Kwasy zwiększają odległość pomiędzy komórkami w skórze, co osłabia łączące te komórki wiązania. Efektem jest oddzielenie warstwy rogowej naskórka i jej złuszczenie. Ponieważ jednak każdy kwas jest inny, i charakteryzuje się odrębnymi właściwościami, dlatego mają one różne przeznaczenie. Niektóre kwasy dodatkowo niwelują niedoskonałości skóry, inne ujednolicają jej koloryt, jeszcze inne ściągają pory, regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają blizny, mają właściwości przeciwzapalne, nawilżające, stymulujące wzrost kolagenu w skórze, a co za tym idzie dobrze wpływają na elastyczność skóry. Kwasy pobudzają również produkcję polisacharydów, dzięki czemu w znacznej mierze przyczyniają się do poprawy nawilżenia skóry. W związku z powyższym dobiera się kwas do konkretnego rodzaju skóry i jej problemu. Eksfoliację kwasami można podzielić w zależności od głębokości z jaką kwas penetruje warstwy skóry.
Peelingi chemiczne działające powierzchniowo wykonuje się z użyciem – hydroksykwasów (AHA), które z racji tego, że rozpuszczają się w wodzie, nie przenikają w głąb płaszcza lipidowego skóry. Najczęściej stosowanymi kwasami AHA są: glikolowy, migdałowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy oraz mlekowy. Kwasy te stosuje się w zabiegach do cery tłustej i trądzikowej.
Peeling chemiczny działający głębiej to eksfoliacja z użyciem – hydroksykwasu (BHA), czyli z wykorzystaniem kwasu salicylowego, który dzięki swojej zdolności do rozpuszczania się w tłuszczach wnika w głąb warstwy lipidowej skóry i przenika do porów i mieszków włosowych skóry, przez co wykazuje nie tylko silniejsze zdolności do złuszczania naskórka, ale również dezynfekuje i oczyszcza skórę. Ten kwas polecany jest również w przypadku skóry tłustej i trądzikowej.
KWAS GLIKOLOWY: ma najmniejszą cząsteczkę, dzięki czemu głęboko i szybko wnika w skórę. Wysokie stężenia tego kwasu powodują silne złuszczenia naskórka, pobudzając procesy regeneracji w skórze oraz stymulują syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Polecany jest w przypadku skóry grubych, tłustych i trądzikowych, ze zmarszczkami, bliznami oraz przebarwieniami. Świetnie sprawdza się również w zabiegach na ciało w walce z rozstępami, a także w zabiegach na zrogowaciałą skórę stóp, kolan i łokci.
KWAS MLEKOWY: wchodzi w skład NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, który odpowiada za nawodnienie naskórka. Kwas ten posiada silne działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe oraz antybakteryjne oraz rozjaśniające. Dzięki temu, że ma dużą cząsteczkę, która nie przenika tak szybko przez warstwy skóry, wykazuje słabsze działanie eksfoliacyjne a tym samym pozwala na delikatniejsze złuszczanie.
KWAS MIGDAŁOWY: jest łagodnym kwasem, który kontroluje florę bakteryjną, reguluje wydzielanie sebum, zwiększa jędrność i elastyczność skóry oraz ma silne właściwości rozjaśniające przebarwienia. Kwas ten doskonale nadaje się do skóry tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej, oraz dojrzałej z przebarwieniami.
KWAS SALICYLOWY: łatwo wnika w głąb skóry, ponieważ z łatwością przenika przez płaszcz lipidowy. Wykazuje silne działanie przeciwzapalna, grzybobójcze i bakteriobójcze. Reguluje poziom sebum, dlatego zalecany jest do skóry tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej.
KWAS PIROGRONOWY: działa dermoplastyczne, odmładzające, wykazuje właściwości do przebudowy struktury skóry, przez pobudzanie jej do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki tym zdolnością nadaje się również do zabiegów wygładzających blizny i rozstępy. Nadaje się do zabiegów na skórze z bliznami trądzikowymi oraz do skóry trądzikowej.
KWASY SZIKIMOWY, TRANEKSAMOWY i FITOWY: w sposób progresywny i bezpieczny powodują wyrównanie kolorytu skóry oraz wykazują bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu przebarwień skóry o zróżnicowanej etiologii (posłoneczne, hormonalne, pozapalne, polekowe, itp.). Posiadają też bardzo silne właściwości przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe i regenerujące, a jednocześnie mogą być stosowane nawet w przypadku skóry wrażliwej.
KWAS LAKTOBIONOWY: jest to kwas nowej generacji, wykazuje działanie delikatnie eksfoliujący, a jednocześnie nawilżające, kondycjonujące i odmładzające. Przeznaczony szczególnie do skór z dermatozami, atopowych, zniszczonych oraz z trądzikiem różowatym i ze zmarszczkami. Nadaje się do zabiegów na skórze naczynkowej, wiotkiej i delikatnej. Jego unikalne właściwości sprawiają, że można go bezpiecznie stosować do każdego rodzaju skóry, doskonale się nadaje jako uzupełnienie zabiegów z peelingiem chemicznym innymi kwasami oraz po zabiegach dermoestetycznych na przykład po zabiegach z mezoterapii mikroigłowej.
Wskazania do zabiegu w zależności od zastosowanego kwasu:
- skóra zanieczyszczona,
- zaskórniki,
- rozszerzone pory,
- skóra postarzała, zwiotczała,
- blizny,
- zmiany starcze skóry rąk,
- skóra dojrzała,
- skóra wymagająca detoksu.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- alergie na składniki preparatów kosmetycznych,
- rozszerzone naczynia krwionośne,
- trądzik różowaty,
- infekcje bakteryjne, wirusowe (opryszczka) i inne choroby skórne,
- świeża opalenizna